TPY:n hallitus aloitti työskentelynsä

30.1.2019

Valtakunnallisen työpajayhdistyksen syyskokouksen valitsema hallitus vuodelle 2019 aloitti työskentelynsä 22.1. Hallituksen puheenjohtajana jatkaa kansanedustaja Anneli Kiljunen (sd.). Varapuheenjohtajaksi valittiin toiminnanjohtaja Samuel Juntunen Tornion työvoimalasäätiöstä.

Vuonna 2019 hallitus kokoontuu kahdeksan kertaa. Hallituksen varsinaisia jäseniä ovat Kimmo Kumlander (Tampere), Jorma Nieminen (Jyväskylä), Tarja-Liisa Riipinen (Kuopio), Anna Turja (Vaasa) sekä kuvasta puuttuva Tarja Taskinen-Okungbowa (Helsinki). Varajäseninä toimivat Katja Aalto (Lahti), Ilkka Ruonala (Eurajoki) sekä kuvasta puuttuva Jarkko Åkerberg (Kaarina). Hallituksen sihteerinä toimii yhdistyksen toiminnanjohtaja.

TPY:n hallitus vastaa yhdistyksen toiminnasta. Sen tehtävinä ovat mm. yhdistyksen uuden strategian valmistelu, toiminnan ja talouden suunnittelu ja seuranta sekä jäsenrekisteristä vastaaminen. Hallitus kutsuu koolle myös yhdistyksen kokoukset. Näiden ohella hallitus seuraa tiiviisti vireillä olevia yhteiskunnallisia uudistuksia ja käy vilkasta ajankohtaiskeskustelua.

Lähiviikkoina yhdistyksen somessa pääsee tutustumaan hallituksen jäseniin. Hallituksen yhteystiedot löytyvät täältä.

Kuva: Mediakylpylä